niedziela, 12 czerwca 2016

Memorial Weekend 2016: Champoeg State Heritage Area

W drodze powrotnej z zoo do domu zatrzymaliśmy się w Champoeg State Heritage Area. Jak można przeczytać na ich stronie (KLIKw miejscu tym doszło do unikatowego połączenia historii, natury a obecnie i rekreacji.
To właśnie tutaj, w 1843 roku został powołany pierwszy oregoński rząd tymczasowy. Na terenie parku odtworzono lasy, pola i bagna w takim stanie, w jakim zastali je ponad 150 lat temu pionierzy. Kompleks leśny można przemierzać na rowerze - asfaltowe ścieżki ciągnął się kilometrami.
Na terenie parku jest też oczywiście pole namiotowe.

Trochę pospacerowaliśmy w cieniu starych drzew, a popołudnie zrobiło się upalne. Syciliśmy oczy soczystością wiosennej zieleni, a wśród listowia udało nam się wypatrzeć gniazdo z ptakiem wysiadującym jaja.


Widać było, że biedactwo nieco zdenerwowane, więc wycofaliśmy się cichutko zaraz po zrobieniu zdjęcia.

Jeszcze zeszliśmy nad rzekę, Willamette River, dość już szeroką w tym miejscu. Uwagę moją przykula tabliczka na jednam ze słupów.


Znaczy ona poziom, do którego sięgała woda podczas powodzi w 1996 roku.
Nie wiem dokładnie ile to metrów, ale w porównaniu z ludzikami poniżej widać jak wysoko. Mimo, że brzegi rzeki wznoszą się dość stromo i wysoko, powodzie wzdłuż Willamette River zdarzały się dość często do czasu wybudowania kilku zbiorników retencyjnych. A widać i one nie uchroniły okolicy w 1996 roku.
W połowie 19 wieku, jedna z takich powodzi zmiotła z powierzchni ziemi pobliską osadę. Nie zostało zupełnie nic, poza relacjami o zdarzeniu.

1 komentarz:

hrabina pisze...

Wow, to poziom wody, można powiedzieć, poszybował! nie mogę sobie nawet tego wyobrazić, patrząc na to zdjęcie.