sobota, 21 grudnia 2013

Emilia - 18 miesięcy

18 grudnia Emilia skończyła 18 miesięcy. Z tej to okazji wybrałyśmy się do przychodni na bilans i stosowne szczepienia. W poczekalni jeszcze było w porządku, ale ledwie Emilia zobaczyła pielęgniarkę, przerażona zaczęła popłakiwać i przestała dopiero po zmierzeniu, zważeniu i kiedy pani sobie poszła.


Statystyka:
waga: 10.6 kg (23 lb 5.9 oz) - 61 percentyli
wzrost: 78 cm (30.71") - 17 percentyli
BMI: 17.42
obwód głowy: 46.7 cm (18.39") - 63 percentyle


Nie obeszło się bez łez przy szczepieniu, ale te obeschły szybko - Małą bardzo zainteresowały kolorowe plasterki i to na nich skupiła swoją uwagę.

Badanie potwierdziło moje obserwacje - zdrowa i pełna energii ta moja Kruszynka! Może i maleńka, ale urwis z niej ogromny!


Starszy brat dba o edukację siostry - ostatnio nauczył ją pokazywać język.


Na zdjęciach powyżej i poniżej, córeczka moja prezentuje ubranka wydziergane przez mamę. Czapka i szalik, to komplet, który 6 lat temu zrobiłam dla Krzysia (można o nim poczytać więcej tutaj) - mimo upływu lat nadal ma się dobrze i teraz służy Emilii. Sweterek poniżej zrobiłam, kiedy jeszcze byłam w ciąży - dość dobry model, świetnie się sprawdza, więc Emilia często go nosi.


Emilia coraz więcej mówi, trochę po angielsku, trochę po polsku, a trochę po swojemu.

Po polsku mówi:

 • boba - broda
 • kołaj - Mikołaj
 • ku - kurtka
 • pac - patrz
 • klok - klocki
 • mle ko - mleko

Po angielsku:

 • come - chodź
 • What's this? - Co to jest?
 • Go play. - Idź się bawić.
 • apat - iPod

Po swojemu:

 • wuwa - wózek


Dalej kiepsko sypia - chyba powinnam już przestać ją karmić piersią - podobno dzieciom się poprawia spanie po zakończeniu karmienia. Problem w tym, że nie czuję się gotowa do procesu odstawiania. Krzyś przeszedł przez to bezboleśnie, ale Emilia bardzo głośno protestuje, kiedy słyszy odmowę na żądanie mleka. Może z nowym rokiem...

4 komentarze:

hrabina pisze...

Kiedy tak patrzę na Twoją Emilię, przypomina mi się moja Iza w podobnym wieku. dzieci sa wtedy takie szczególnie "słodkie", że się tak wyrażę. Jeszcze mocno dzieciaczkowate, a jednocześnie już można się z nimi porozumieć; Słodziak ta Twoja córcia!
a wiesz, ze moje dziewczyny, na razie dwie starsze, zaczęły dobrze sypiac kiedy skończyły 4 lata? jak w zegarku, obie. Iza wciąż potrafi udzić się w nocy. A ja nocne karmienie piersią odstawiłam kiedy miały rok lub troszke mniej, natomiast w ciągu dnia ssały, jak długo chciały. Myślisz że karmienie piersią ma wpływ na lepsze spanie? Pytam, bo nie mam o tym pojęcia.

Anka

summer21 pisze...

Dużo zdrówka na Święta i dużo rodzinnego ciepła:)

Jula pisze...

Zdrowych , spokojnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia życzę !.. :D

http://pu.i.wp.pl/bloog/94169323/456012/opatek_L7_medium.jpg opłatek wigilijny

Ps.
Wspaniałe dzieciaczki , kruszynka rośnie jak na drożdżach, młody też wspaniały , ale to Wasza zasługa- rodziców. ::D

Motylek pisze...

Hrabina - Zgadzam się, że dzieci w tym wieku są wyjątkowo słodkie - szkoda, że im tak nie zostaje!
O powiązaniu karmienia z kiepskim spaniem mówiło mi kilka osób, w tym lekarka, ale z drugiej strony, Krzyś źle sypiał mniej więcej do 3.5 roku, czyli podobnie jak twoje dziewczyny, mimo, że skończyłam go karmić piersią jak miał 1.5 roku, więc już sama nie wiem jak to jest.

summer 21, Jula - dziękuję i odwzajemniam życzenia!

Motylek